УКРАЇНА

01:47

19.06

Влада

Атомна «комсомольська» будова

0

Чорнобильська атомна станція стала «прекрасним» подарунком до ще однієї, «шістдесятої» річниці великої і жовтневої. Будували ударними темпами, а потім у авральному порядку ліквідували наслідки «ювілейних перегонів».

Сьогодні відзначаємо вісімнадцяту річницю Чорнобильської трагедії... Тільки недавно на сайті СБУ бажаючі могли познайомитися з документами із серії «КДБ СРСР попереджає: поквапливість в атомній сфері може погано закінчитися». Виявляється, комітетники все знали, секретно сигналізували кому треба, але заходів не було вжито. Часи тепер інакші, але люди, як засвідчує практика проведення чергового «ударного» атомного будівництва, - ті самі.

Певно, комусь дуже хочеться встигнути до наступної річниці незалежності України завершити «ядерний довгобуд» - будівництво ядерних блоків на Хмельницькій і Рівненській АЕС. Зовсім як у старі радянські часи. З тією лише різницею, що раніше весь народ заступав на трудову вахту на передодні чергового з’їзду КПРС, а тепер держчиновники орієнтуються на День незалежності. Навіть Чорнобильська катастрофа не в змозі знищити совок. Хоча, здавалося б, держава, обпікшись один раз на ядерному вогні, тепер має дути на холодну воду в сфері атомної енергетики. А от і ні. Нічого не змінилося. Щоправда, тепер про порушення, допущені у ході будівництва ядерних об’єктів, можна довідатися не вдаючись до допомоги КДБ. Та й немає більше цієї організації...

І паливно-енергетичне відомство, і Держатомрегулювання України визнають: «Програма модернізації і підвищення безпеки енергоблоків ХАЕС-2/РАЕС-4» просто не виконується. За офіційними даними, із 77 запланованих заходів на Рівненській АЕС реалізовано тільки 12, а на Хмельницькій – 11. Дійсно, навіщо звертати увагу на такі «дрібниці», якщо терміни підпирають? Головне встигнути потішити керівництво країни. А там, дасть Бог, пронесе. Снаряд у ту саму вирву двічі не влучає. Але атомна станція – не казино, де можна зіграти в рулетку з долею.

«Програма модернізації...», виконати яку до пуску блоків уже неможливо, стала наочною ілюстрацією «відповідального» ставлення до справи підвищення ядерної безпеки. Добре, про себе ми звикли не думати. Якщо що станеться, то знову проявимо героїзм, закидаємо мішками з піском ядерне вогнище. Але от що ми будемо робити з добудованими блоками? Тішитися новим джерелом електроенергії, котру станемо продавати? Але ж існує велика ймовірність того, що, наприклад, Євросоюз засудить введення до ладу нових енергоблоків. Експорт української ядерної енергії в ЄС можливий лише у тому разі, якщо вона буде визнана «екологічно чистою». Європейці, на відміну від наших чиновників, дуже ретельно стежать за безпекою ядерних об’єктів.

А оцінка виконання «Програми модернізації...», проведена за домовленістю з ЄБРР спільним франко-германським підприємством «Рискаудит», показала: НАЕК «Енергоатом» фактично не має намірів виконувати низку своїх міжнародних зобов’язань, прикриваючись рішеннями, нібито погодженими з Держатомрегулювання України. Ситуація загострилася настільки, що це відомство змушене було розцінити відповідну заяву НАЕК як провокацію з метою дискредитації в очах міжнародних організацій.

На ситуацію, що склалася в сфері гарантування безпеки на споруджуваних блоках, уже звернув свою увагу ЄБРР. Євробанкіри у своїх листах на адресу керівників Мінпаливенерго і НАЕК «Енергоатом» констатували, що компанія веде добудову потужностей не відповідно до рекомендацій «Рискаудита» і зажадали від української сторони надання роз’яснень з цього приводу.

Крім того, НАЕК «Енергоатом» практично зірвала і виконання низки заходів щодо протипожежної безпеки споруджуваних блоків. Зокрема, не ухвалено рішення про проектування системи автоматизованого пожежегасіння для приміщень з електронною й електричною апаратурою, не визначено постачальника відповідного устаткування і т.п. А за даними Рахункової палати України, саме добудування енергоблоків Х2/Р4 фактично провадиться за відсутності належно оформленої документації, визначеної Кабінетом міністрів. Більш того, затверджені проекти добудови енергоблоків відсутні.

Висновки Центральної служби Укрінвестекспертизи за техніко-економічними розрахунками добудови енергоблоків, на думку Рахункової палати, є нелегітимними і суперечать вимогам постанови КМУ від 11.04.02 р. №483, оскільки робоча документація з добудови не проходила комплексну державну експертизу, не відповідає раніше затвердженим проектним рішенням.

Висновок: у День незалежності країна одержить ще один «подарунок», який вона не заслужила. Чиновники зробили «правильний» висновок з Чорнобильської катастрофи.

Микола Вітренко

Джерело: Микола Вітренко

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus