УКРАЇНА

20:49

27.05

Влада

Росії більше не потрібен реверс «Одеса-Броди»

0

Ситуація навколо нафтопроводу «Одеса-Броди» від самого початку нагадувала карточну гру. Російська сторона демонструвала можливість реверсного використання нафтопроводу, посилаючись на відсутність сировини з Каспійського регіону, українська ж сторона прагнула переконати партнерів у підтримці Європи і реальності існуючих домовленостей про завантаження нафтопроводу каспійською нафтою.

І от, 19 квітня російська сторона показала свої щирі наміри. Виступаючи в Лондоні, голова «Транснафти» Семен Вайншток заявив про те, що для Росії питання реверсу більше не є актуальним.

«Кілька місяців назад я б хвилювався, сьогодні я ставлюся до цього індиферентно, а завтра буду ставитися позитивно», - сказав він. За словами Вайнштока, реверс «Одеса – Броди» був потрібен для того, щоб без проблем і екстраординарних заходів ввести додаткові експортні потужності Балтійської трубопровідної системи (БТС), збільшивши їх до 42 мільйонів тонн на рік. Але деякі нюанси заяви викликають серйозні питання. По-перше, російська сторона згадала про БТС тільки зараз, коли Україна відмовилася від реверсного використання «Одеса-Броди», і бідним словом не згадала про це, коли пропонувала його реверсувати. При цьому Москва не акцентує уваги на тому, що розвиток БТС проходив паралельно переговорам про реверс «Одеса-Броди», а позитивна відповідь офіційного Києва не змінила б плани Кремля обладнати північний канал постачання нафти в Європу. Таким чином, Росія через заяву С.Вайнштока показує, що від самого початку вела подвійну гру.

Варто зазначити, що просування Москвою БТС пов’язане насамперед з обмеженнями, з якими російські нафтові компанії зіткнулися внаслідок жорсткої політики Анкари відносно перетинання танкерами протоки Босфор. Незважаючи на те, що російські експортери намагалися заперечувати негативний вплив цих заходів на поставки російської нафти через Босфор, експерти прогнозують втрату 35-40% об’ємів російських поставок на цьому напрямку.

Такі дані показують, що у випадку реверсного використання нафтопроводу перед Україною неминуче постала б проблема зриву термінів поставок з терміналу «Південний» через «пробку» у протоці Босфор або ж повне припинення роботи нафтопроводу відразу ж після початку його роботи в реверсному напрямку. Якщо врахувати інтерес Туреччини до розвитку нафтопроводу «Баку-Тбілісі-Джейхан», то стає зрозумілим, що перспективи ефективного реверсного використання нафтопроводу були вкрай примарними. Більше того, Росія вже зараз скорочує обсяги поставок своєї нафти на власні й українські чорноморські порти через проблему перевантаженості Босфору і простою танкерів.

Факти свідчать про те, що в справі нафтопроводу «Одеса-Броди» переможе той, хто орієнтується не на буцімто великий миттєвий заробіток, а приймає стратегічне рішення. Необхідно віддати належне Президентові й уряду, які зважили всі за й проти і прийняли правильне рішення про пряме використання нафтопроводу «Одеса-Броди». Реакція російської сторони це підтверджує. Нинішня політика Президента і уряду дозволила зберегти баланс національних інтересів України в зовнішньополітичній і енергетичній сфері, а також не допустила швидкого розміну на реверс. І максимально зважене рішення буде надалі визначати весь інвестиційний і стратегічний підхід всього європейського співтовариства до Києва.

Найбільш негативний сценарій, якого побоювалися ще наприкінці минулого року в Києві, полягав у виборі реверсного використання «Одеса-Броди» з наступним припиненням Москвою поставок нафти. При цьому терміну реверсного використання нафтопроводу цілком вистачило б для переорієнтації потенційних експортерів у Каспійському регіоні і повної відмови від роботи з «Одеса-Броди».

Українська влада, навчена гірким досвідом прийняття поспішних рішень, наразі дотримують зваженої тактики в питанні майбутнього «Одеса-Броди». Ситуація ускладнюється тим, що уряд наразі повільно рухається в цьому напрямку і йому варто більш цілеспрямовано працювати над запуском нафтопроводу. Хоча вже зроблено перші практичні кроки для початку прокачування нафти. Україна узгодила зі своїми партнерами Словаччиною і Чехією всі умови технічного експерименту з прокачування легкої нафти нафтопроводом «Дружба» на НПЗ Кралупи в Чехії.

Таким чином, майбутнє «Одеса-Броди» залежить від послідовної політики українського уряду і закордонних партнерів.

Ігор Марко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus