УКРАЇНА

04:21

21.05

Влада

Матеріалізація примари «Єдиного кандидата від влади»

0

14 квітня інформаційні агентства повідомили , що в Києві відбулося засідання фракцій і груп парламентської більшості, на якому розглянули питання про висування єдиного кандидата від влади на наступніх президентських виборах в Україні.

 

На засіданні був присутній чинний Президент, Леонід Кучма. Був присутній також і прем’єр-міністр, Віктор Янукович. От саме його, Віктора Федоровича, і вирішили оголосити єдиним кандидатом від влади.

Одним із перших ситуацію прокоментував народний депутат Нестор Шуфрич. Координатор парламентської більшості, Степан Гавриш, на довго зник в кабінеті Леоніда Кучми – для подальших консультацій. Вийшовши з кабінету, він підтвердив факт проведення засідання і факт висування Віктора Януковича.

Дивно, але сам Янукович поки від коментарів утримався. Так само як і присутній на засіданні Леонід Кучма. А показником того, чи піде Янукович на президентські вибори, буде його згода чи незгода. На початку лютого цього року Янукович, коментуючи заяву Леоніда Кравчука про єдиного кандидата, сказав: «Якщо парламентська більшість висуне мене, то я подумаю, чи йти мені в Президенти». Тобто – він поки не вирішив для себе це питання.

Що ж стоїть за висуванням «єдиного кандидата»? Може бути кілька версій, які поки важко підтвердити або спростувати.

По-перше, цілком можливо, що в такий спосіб Януковича делікатно «підставляють». До виборів залишається ще півроку. Якщо влада зараз висуне єдиного кандидата – він стане мішенню для опозиції. Мітинги і пікети під будинком Кабміну, організовані наприкінці березня «Нашою Україною», стали першою ластівкою: було очевидно, що вимоги мітингуючих – більш ніж надумані і мають не соціальний, а саме політичний характер. Висування Януковича змінює навантаження в механізмах теперішньої системи: якщо раніше основний удар брав на себе Віктор Медведчук, те тепер його місце займе Віктор Янукович. Якщо раніш опозиція демонізувала Медведчука, то тепер вона буде демонізувати Януковича.

У такий спосіб соціал-демократи (об’єднані) дадуть можливість вийти з-під удару критики і своєму лідерові, і Президентові.

Заява парламентської більшості була б доречною у вересні-жовтні. Але зараз – особливо з огляду на динамікові змін у державі – вона просто може нашкодити «єдиному кандидатові».

По-друге, можливо, що засідання і заява мали пропагандистський характер. Після провалу конституційної реформи більшості треба було продемонструвати свою єдність і монолітність, показати, що голосування 8 квітня було непорозумінням, і що парламентський люд готовий згуртуватися навколо дорогого Леоніда Даниловича і того, на кого він укаже як на спадкоємця. На тлі роз’єднаності опозиції і суперечок щодо висування декількох кандидатів від опозиційних сил така монолітність може стати аргументом на користь влади. Народ втомився від революцій, а ще більше – від порожніх гасел і не менш порожніх акцій опозиції. А тут влада демонструє конструктивізм. Одначе чи вдасться владі продемонструвати готовність перейти від слів до реальних справ?

По-третє, можливо, що головне, про що йшлося під час засідання, була все-таки конституційна реформа. Висування Януковича в єдині кандидати від влади могло стати продовженням заяви Леоніда Кучми про необхідність проведення конституційної реформи до президентських виборів. Медведчук і Гавриш з цим завданням не впоралися. Тепер, можливо, місія втілення реформи буде покладена на Януковича. І поки реформа буде втілюватися (невідомо, якими методами і якими шляхами), він буде гордо нести звання «єдиного кандидата». А чи стане Віктор Федорович дійсно кандидатом від влади – покаже час і те, наскільки успішним буде проходження реформи. До речі, Янукович неодноразово демонстрував уміння знаходити спільну мову з парламентаріями – навіть з опозиційними фракціями.

Але все рівно залишається відчуття прелюдії, а не інтерлюдії. Навряд чи політичне життя в Україні буде розвиватися лінійно і гладко – на зразок: є Янукович і є Ющенко, і саме між ними розгорнеться головна боротьба. Занадто багато політичних сценаріїв задіяно. Занадто широке поле для маневрів і для використання тих чи інших прийомів. І – хто зна? – може, через кілька місяців парламентська більшість заявить про висування зовсім іншого єдиного кандидата від влади, якраз не Віктора Федоровича. А, приміром, Леоніда Даниловича.

У політиці ніколи і нікому не можна вірити. Найбільш підступні плани часто приховувалися за заявами про добрі наміри. Щось зовсім не віриться, що соціал-демократи (об’єднані) так дружно і так щиро підтримали кандидатуру Віктора Януковича. На гадку спадають дві фрази. Перша – антична: «Timeo danaos et dona ferentes» - «Бійтеся данайців, котрі дарунки підносять». Друга – з Євангелія: «По ділах їхніх пізнаєш їх». Тому передчасно говорити про висування єдиного кандидата як про здійснений факт. Основні інтриги, ходи і рішення виборчої кампанії – ще попереду.

Кость Бондаренко

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus