УКРАЇНА

08:29

22.06

Влада

Міністр-3: Тулуб повертається

0

13 квітня Президент підписав Указ про призначення Сергія Тулуба міністром палива та енергетики України. Крісло міністра, яке після відставки Сергія Єрмілова залишалося ніким не зайнятим майже сорок днів, знову знайшло хазяїна. Сергій Тулуб, який свого часу уже займав посаду Міністра вугільної промисловості і Міністра палива та енергетики, повертається в рідне міністерство. Що це може дати?

Насамперед Тулуб, незважаючи на донецьке походження і тісну прив’язку до донецького регіону, не може розглядатися як черговий ставленик «донецької команди». Не вирізняються теплотою і його стосунки з прем’єр-міністром Віктором Януковичем. Більше того, уже відчувається напруженість у відносинах Тулуба і профільного віце-прем’єра Андрія Клюєва. Кілька тижнів тому, під час наради в Рівному з проблем ядерної енергетики, Леонід Данилович накинувся з різкою критикою на А.Клюєва – саме через те, що позиція віце-прем’єра не збігалася з намірами голови «Енергоатому» (С.Тулуба). Крім того, С.Тулуб — повний антипод команди Гайдук – Єрмілов, і, швидше за все, не буде розвивати реформування як енергетичної, так і вугільної галузі. Навряд чи він захоче сваритися з вугільним лобі. До речі, під час пробування Тулуба міністром вугільної промисловості, страйкуючи, гірники неодноразово звинувачували його в тому, що він прагне просто закопати вугільну галузь. Наразі у Сергія Борисовича буде можливість завершити почате наприкінці 90-х.

Варто також згадати, що в Тулуба значно тісніші зв’язки з СДПУ (о), ніж з рештою політичних груп. У червні 2000 року він пішов у відставку з посади міністра саме через лобіювання інтересів бізнес-середовища, пов’язаного з іменами Григорія Суркіса і Костянтина Григоришина. Воднораз в Тулуба прекрасні зв’язки з міністром оборони Євгенієм Марчуком: тоді, коли Марчук очолював Раду національної безпеки та оборони, саме він запросив опального Тулуба у свої заступники, а пізніше саме завдяки Марчуку Тулуб зайняв посаду президента НАЕК «Енергоатом».

Те, що Тулуб був призначений на посаду міністра за квотою «Демократичних ініціатив», зайвий раз підтверджує, що коаліційність нинішнього уряду не більше ніж фікція: навряд чи Тулуб такий цікавий харківській групі і навряд чи він на своїй посаді лобіюватиме інтереси Харкова. Усе відбувається за традиційною схемою: вирішує Президент, а «Демініціативи» виступили тільки в ролі «групи підтримки». У політичній сфері Тулуб буде залежати виключно від Президента. Леонід Данилович неодноразово високо оцінював діяльність Сергія Тулуба і його менеджерський хист.

Ззовні на Тулуба, крім середовища СДПУ (о), може впливати ряд російських структур – передусім «ТВЕЛ», інтереси якої Тулуб успішно лобіював. Також варто чекати нових поступок Росії у нафтотранспортній галузі та питанні газотранспортного консорціуму. Тобто, усі починання Гайдука та Єрмілова, скоріше за все, будуть повернуті на 180°. Призначення Тулуба, за великим рахунком, має політичне забарвлення. На посаду міністра вугільної промисловості його призначили перед президентськими виборами 99-го – і, як наслідок, гірники підтримали Леоніда Кучму в традиційно «червоному» регіоні. Тоді Тулуб називав Кучму «батьком», а себе і шахтарів – «дітьми». Напередодні нових президентських виборів Тулуб навіщось знову знадобився Кучмі.

Призначення Тулуба також черговий реверанс перед Москвою. Україна засвідчила північно-східному сусідові свою повагу і готовність почати переговори про газотранспортний консорціум і використання нафтопроводу «Одеса – Броди» в реверсному режимі. Кремлю цей жест українського керівництва може сподобатися. Ні для кого не секрет, що Тулуб, найвірогідніше, буде тимчасовим міністром. Після президентських виборів у нього залишиться небагато шансів втриматися на цій посаді: якщо прийде новий Президент, Тулуб піде в небуття разом з Кучмою. Якщо ж Президентом залишиться діючий гарант, то йому будуть потрібні нові менеджери і нова модель управління.

Олена Костіна

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus