УКРАЇНА

14:34

20.05

Влада

УГКЦ: жертовний агнець на переговорах Москви і Риму?

0

УГКЦ замість “цивілізаційного мосту між Римом і Москвою” (як це бачать її владики) стає своєрідною жертвою на шляху примирення між Ватиканом і Московським Патріархатом.

Чи матимуть українські греко-католики власний Патріархат? Це питання чекає свого вирішення ще з часів кардинала Йосипа Сліпого, якого позаочі (а іноді й офіційно) часто називали патріархом. “Патріарший” настрій в українському греко-католицизмі залишився і швидко реанімувався після отримання владикою Любомиром Гузаром кардинальського статусу. Деякі католицькі ЗМІ почали мимохіть вживати щодо кардинала термін “патріарх”, у Києві почав будуватись патріарший собор. І ось як грім серед ясного неба – українці дізнаються про “цікаві” події, які розгорнулися поза спинами українських греко-католицьких владик.

Виявляється, ще в березні 2003 р. кардинал Каспер направив листа до Московського патріарха з приводу намірів Ватикану щодо патріархату УГКЦ. Зміст листа не тільки не узгоджувався з главою УГКЦ, але йому навіть не повідомили про сам факт.

Реакцію Москви на такий запит неважко було передбачити: Олексій ІІ неодноразово наголошував на своїх претензіях на Західну Україну як свою “канонічну територію”. Тому Московський патріарх прямо заявив представникам Апостольської Столиці: “Унія – це не шлях до єдності Церкви. Утворення патріархату поставить на десятиліття хрест на наших відносинах”.

Більше того, Москва “організувала” навіть протестні листи Предстоятелів інших православних Церков (Глава Польської православної Церкви митрополит Сава назвав це “продовженням практики заснування латинських патріархатів на Сході під час хрестових походів”, патріарх Константинопольський Варфоломій назвав утворення греко-католицького Патріархату “вкрай ворожим актом щодо всього Православ’я” тощо).

Часткову правду про події навколо утвердження свого патріархату українські греко-католики взнали лише у лютому 2004 р., після опублікування результатів офіційних переговорів у Москві делегації Апостольської Столиці на чолі з німецьким кардиналом Вальтером Каспером із священноначалієм Руської ПЦ.

Кардинал Каспер після переговорів зауважив, що питання створення Патріархату УГКЦ буде вирішуватися так, щоб “не пошкодити нашим відносинам з Російською ПЦ”. Кардинал повідомив також, що відтепер парафії греко-католицької Церкви РФ будуть підпорядковані католицьким владикам. Таким чином, УГКЦ замість “цивілізаційного мосту між Римом і Москвою” (як це бачать її владики) стає своєрідною жертвою на шляху примирення між Ватиканом і Московським Патріархатом.

Після такої несподіванки українські вірні Церкви не одразу знайшлися на відповідь чи, принаймні, коментар подій. Синод УГКЦ, який відбувся 25-26 лютого, вирішив вжити найближчим часом конкретних заходів для з’ясування позиції УГКЦ щодо новітніх обставин суспільно-політичної ситуації та екуменічного діалогу. Як відзначив о. Іван Дацько – уповноважений у справах зовнішніх відносин УГКЦ: “Наш Синод єпископів вважає, що УГКЦ дозріла до патріаршого устрою і вже діє як патріарша Церква. Одного бракує – це визнання самого титулу”.

Про продовження курсу на створення Патріархату УГКЦ з центром в м. Києві заявив і Предстоятель Церкви кардинал Любомир Гузар: “У нашій східній традиції патріархат є нормальною метою у процесі зростання Церкви. Коли у своєму історичному розвитку локальна Церква східного обряду досягає зрілості в різних аспектах свого життя…, тоді визнання патріархату не означає моменту зупинки, а просто врахування розвитку, що вже відбувся. Минулого року ми досягли повної згоди серед українських греко-католицьких єпископів про те, що наша Церква вже є патріархатом… Папа не є тією особою, яка створює патріархати. Патріархат – то Церква народу, яка вже існує, має свою духовність, ієрархію, богослов’я і яку треба тільки визнати. Папа, даючи згоду, є межею того визнання… Наша Церква є Церквою-сестрою для Церкви Риму… Ми є Церквою sui iuris, тобто тією, яка виражає себе та росте у формі та традиціях, що мають людську природу, не божественну. Але ми є Церквою в повному розумінні, рівною з Латинською Церквою. У цьому випадку ми формуємо спільноту споріднених Церков, які на духовному рівні мають схожу гідність та вартість”.

Ці думки Предстоятеля підтримали і Синод єпископів УГКЦ, і її вірні. Зокрема група депутатів Верховної Ради України, яку очолив депутат О.Гудима, з благословення кардинала Любомира Гузара має намір виїхати до Риму, щоб вирішити там у Івана Павла ІІ питання надання УГКЦ статусу Патріархату ще до часу освячення в Києві патріаршого собору. Звернення до Понтифіка підписали більше ніж 150 народних депутатів. Серед них: В.Ющенко, М.Косів, В.Пустовойтенко, І.Плющ, Л.Кравчук, Ю.Костенко, І.Юхновський, І.Драч, П.Мовчан, М.Джемільов, Р.Чубаров, Л.Лук’яненко, Ю.Тимошенко, С.Гавриш, В.Пинзеник, А.Матвієнко та ін. Можна сказати, що вся українська еліта підтримує орієнтацію керівництва УГКЦ на патріарший статус своєї Церкви. Що на це скаже Апостольська Столиця?

Джерело: proUA

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus