УКРАЇНА

07:21

22.05

Влада

Крим: міжнаціональна війна триває

0

Ситуація на півострові, дестабілізована подією в барі «Коттон-клаб», й далі залишається напруженою. На допомогу кримській міліції, за розпорядженням міністра внутрішніх справ, надіслали додаткові сили правоохоронців із прилеглих областей України.

За словами начальника кримського міліцейського Головкому Миколи Паламарчука, зараз триває інтенсивне “відпрацьовування” Криму і міліція працює в посиленому режимі. «Відпрацьовуємо все, серед іншого і бари, - повідомив він журналістам. – Особливу увагу звернено на відпрацьовування молодіжних організацій, на наявність скинхедів й інших об’єднань, які нам заважають жити і працювати».

З інших міліційних джерел стало нам відомо, що щовечора відбуваються рейди барами, з яких «витягають» молодих людей нестандартного зовнішнього вигляду. Особливу увагу приділяють бритоголовим, із сережками у вухах, одягненими в усе чорне.

Щоправда, не всі міліціонери «згорають від роботи». Є інформація, що окремі керівники терміново пішли на лікарняний (у народі це називається «лягти на збереження»), щоб не нести, у разі чого, відповідальності.

Хай там що, міліцейські заходи у справі «Коттон-клабу» тривають. 27 березня постановою Київського районного суду Сімферополя Куртсеїту Абдуллаєву, затриманому раніше за підозрою в організації побиття телеоператорів у Симеїзі, а також погрому в барі «Коттон-клаб», обрано запобіжний захід - утримання під вартою. Стало відомо, що на цей момент вже опитано понад сто свідків, затримано більше десятка осіб як з одного, так і з іншого боку.

Практично щодня надходить нова інформація, часто суперечлива і поки багато в чому непідтверджена. Але вже зараз зрозуміло, що наслідок буде досить довгим, і навряд чи його результати ми почуємо до 18 травня – дня 60-річчя депортації кримських татарів із Криму.

Перший переляк минув

Минулий четвер і п’ятниця багато в чому засвідчили, що кримська міліція за великим рахунком була не готова до таких масштабних безладь. За чутками , у кримському головкомі навіть готували варіант «здачі жертви», себто не було винятком те, що для нормалізації ситуації міліція могла пожертвувати кимсь із високопоставлених керівників, списавши на нього всю провину. Але на поміч прийшли столичні колеги. Офіційний Київ узяв на себе сміливість заявити про те, що усі винні в бійці будуть покарані. Крім цього почали з’ясовувати нові подробиці.

Так до останнього часу чомусь не помітили один міліцейський «прокол». За свідченнями безлічі очевидців, до шпиталю швидкої допомоги відразу ж після того, як туди потрапив поранений Дилявер Максутов, під’їхав не один десяток автомобілів із кримськими татарами. Вони про щось гаряче говорили, сіли в машини і роз’їхалися. Як потім виявилося, частина їх поїхала до бару «Коттон». Чому міліція проґавила цей факт і не відстежила пересування «месників»? Це питання досі не поставлено, хоча відомо, що кримським правоохоронцям були заздалегідь відомі настрої кримських татарів, яким набридли витівки скинів. Приміром, начальник міліції громадської безпеки Валерій Середенко в понеділок розповідав на прес-конференції в Головкомі про те, як йому довелося заспокоїти групу кримських татарів, котрі зібралися десь коло ТНУ, і висловлювали міліції претензії із приводу її бездіяльності щодо побиття за національною ознакою.

Кажуть, попереджений - отже, озброєний, але це, певно, не стосується нашим правоохоронців. Вони виставили пости на всіх сімферопольських дорогах уже після бійки в барі, хоча могли їй запобігти, якби відреагували вчасно на події того вечора.

А чи є скинхеди?

Те, що скинхеди в Сімферополі є, останнім часом не міг не зауважити тільки той, хто не хотів цього зауважувати. Їх можна побачити і вечорами в центрі міста (група бритоголових хлопців стояла поруч з будинком кримського парламенту й у момент, коли там відбувалася у вівторок позачергова сесія), і на футбольних матчах у секторі фанатів «Таврії». До речі, деякі гасла, що викрикують «шанувальники футболу», багато в чому близькі до гасел скинхедів.

Але питання все ж в іншому: наскільки серйозно вони організовані і чи є вони сьогодні реальною бійцівською силою? Поки відповіді на це питання немає. Як відомо, міліція поки що стверджує (і, зважаючи на все, із самозбереження не відступиться від своєї позиції), що скинхедів, як організації, на півострові нема, а є всього лиш купка неорганізованих молодиків. Зі свого боку вимагає визнати існування серйозної профашистської організації в Сімферополі меджліс. Можна зі значною часткою впевненості припускати, що обидві сторони так і залишаться при своїй думці, що може змінити тільки (не дай Боже, звичайно) ще одна подібна сутичка.

Наразі місто переповнене чутками. Одна з них – у Крим нібито приїхала ціла група скинів з Москви, щоб помститися за своїх «бритоголових братів». Інший випадок – уже не чутка. У вівторок до міліції надійшла інформація про те, що з боку гір на табір кримських татарів у Симеїзі йдуть молодчики, які викрикують «Зіг хайль!». На місце довелося виїжджати навіть керівництву головкому, з’ясувалося, що у страху великі не лише очі, але й вуха.

Хтось любить смажене

Одначе події на півострові розгортаються не за спокійним сценарієм. У ніч на середу невідомі кинули кілька пляшок із запалювальною сумішшю в будинок меджлісу на вулиці Шмідта. Запалало одне з вікон другого поверху, але оперативно прибулі пожежники швидко погасили полум’я. На щастя, від нападу ніхто не постраждав, тоді у меджлісі знаходився один лише сторож. Як з’ясувалося, ніхто заздалегідь не подбав про додаткову охорону цього об’єкта.

Міліції поки не відомо, де шукати зловмисників. Не знають цього й у меджлісі, який не поспішає робити висновків. Як заявив член меджлісу Айдер Мустафаєв, у спробі підпалу можна було б запідозрити так званий Російський молодіжний центр, що поширює останнім часом містом листівки, спрямовані проти меджлісу із вказівкою його адреси. Але оскільки авторство листівок не приховують, на думку Мустафаєва, робити висновки про те, що саме ця організація зробила провокацію, було б нелогічним.

Політичні версії

Питання, що стоїть за бійкою в центрі Сімферополя, має відразу кілька відповідей, причому найчастіше вони не суперечать одна одній. На сьогоднішній день найчастіше можна почути дві версії: побутові чвари-розбирання і міжнаціональна ворожнеча. Але за цими, спрощеними до мінімуму, тезами ховається кілька дуже складних моментів.

Одна з головних версій подій зв’язана начебто зі слабіючим впливом Меджлісу на свій народ. Політичний, міжнаціональний скандал може повернути колишню міць Меджлісові. Судацькі події, у яких регіональний меджліс зіграв не останню роль, можуть слугувати непрямим підтвердженням цього. Але якщо повернутися до подій у Сімферополі, усі побачили, як ті, хто, здавалося, ще недавно міг утримувати акції протесту не переходячи межу криміналу, тепер практично втратили контроль за ситуацією.

Щоправда, меджліс сьогодні намагається відновити статус кво. Його голова Мустафа Джемільов уже заявив, що нікому не буде дозволено порушувати основні принципи національного руху кримських татарів, засновані на ненасильстві. Він заявив: «Те, що відбуваються хуліганські дії, беззаконня проти кримських татарів тільки тому, що це кримські татари - загальновідомо. Про це ми вчасно повідомляли органам, але, на жаль, необхідні заходи не вживалися. Звичайно, відповідні дії деяких наших співгромадян, хоча вони цілком зрозумілі, не можна виправдати. Це не методи, ми не повинні уподібнюватися іншим».

Ще одна версія подій у Сімферополі - політична, і пов’язують її з двома чинниками: внутрішнім і зовнішнім.

Відповідно до першої інтерпретації, в дестабілізації в Криму зацікавлені ті, хто хоче запровадження в країні надзвичайного стану, що може призвести до відтермінування президентських виборів. Якщо повірити в такий сценарій, то навряд чи його авторів потрібно шукати в меджлісі. Політологи вже неодноразово відзначали, що міжнаціональна ворожнеча між слов’янами і татарами вдарить по рейтингу Віктора Ющенка, блок якого підтримує меджліс.

Сьогодні взагалі важко назвати ту політичну силу, яка б ставила на дестабілізацію ситуації. Зате вже цілком зрозуміло, хто використовує ситуацію, щоб витягти свої каштани з багаття. Відразу після подій в «Коттоні» прес-секретар Леоніда Грача Галина Мамико поширила електронною поштою текст його заяви. У ньому головний комуніст запропонував Києву... «призупинити дію Конституції АРК і запровадити на території автономії пряме президентське правління». Не минуло й години, як у прес-службі Грача спохопилися, що сказали зайве, й анулювали перший текст заяви, запропонувавши його оновлену редакцію, у якій цих слів уже не було. «Українська правда» з цього приводу вже написала, що «Грач проколовся».

Інша версія не виключає втручання зовнішніх сил. Її прихильники кажуть, що нестабільність в Україні завжди на руку нашим сусідам. Створивши в нас проблему, вони з радістю можуть прийти до нас на допомогу, зажадавши натомість чергових політичних поступок. До цього ж ряду належить і ще одна версія – традиційна. Дестабілізації потрібна тим, хто хоче зірвати курортний сезон у Криму.

Що буде завтра

Матеріали справи в «Коттон клабі», зважаючи на все, будуть покладені в основу торгування між владою і меджлісом. Доля всіх традиційних акцій, присвячених 18 травня, можливо, залежатиме від поступок, на які доведеться піти обом сторонам.

Не виключено також, що політичну жертву все-таки доведеться скласти. І поки відкритим залишається питання можливої кандидатури.

Цілком реально, що будуть підписані ще якісь меморандуми і домовленості. Але все це півзаходи, що можуть хіба що на якийсь час пригасити розпал пристрастей.

І все ж головну причину кримського конфлікту слід шукати зовсім не в Сімферополі, а в Києві. І причина ця – безкарність тих, хто стоїть при владі. Останній маленький приклад з ринком коло Святого-Успенського монастиря в Бахчисараї – ще одне підтвердження. Суть конфлікту в тім, що монастир незаконно став будувати торговельний павільйон. Татари також незаконно його зруйнували. А місцева влада при цьому була осторонь і, певно, не дуже переживала з приводу можливого зіткнення, а просто спостерігала за тим, як все відбувається.

Вадим Денисенко, «Перша Кримська»

Джерело: Вадим Денисенко

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus