УКРАЇНА

10:48

24.04

Запропоноване зниження податкового навантаження є нічим іншим, як позачерговою зміною правил гри

Запропоноване зниження податкового навантаження є нічим іншим, як позачерговою зміною правил гри

Все одно не платили

0

Учасники вуглеводневого промислу України можуть отримати податкову вольницю

Днями на розгляд парламенту винесуть законопроект №2835, яким передбачено зміни фіскального навантаження на вітчизняних видобувачів газу.

СЕЗОН ГОНУ

Для підприємств, що здійснюють видобуток природного газу в рамках договорів про спільну діяльність (СД), пропонується знизити ставку ренти з нинішніх 70% до 0. На думку автора ініціативи Юлії Тимошенко це поліпшить економіку місцевих підприємств і дозволять добитися здешевлення вартості газу для внутрішніх споживачів.

Чи відчують українці це благо — велике питання. Адже перші бенефіціари законопроекту — приватні учасники ринку, оскільки крім обнулення зборів для СД пропонується спростити життя всім колегам по цеху. Так, для компаній, які піднімають газ із позначки до 5 км, ставка може бути знижена з 55% до 35%. А для тих, хто експлуатує більш глибокі свердловини, пропонується знизити акциз із 28% до 15%.

Якщо пропозиція знайде підтримку, український газовий ринок фактично повернеться до умов роботи минулого року. Негативу в цьому немає. По­перше, тому що нині діючі акцизи вводилися тимчасово. Тому їх плановане скасування — швидше запізніла спроба відновлення статус­кво, ніж спосіб створити тепличні умови газовидобувникам. По­друге, експеримент по роботі ринку в умовах високих ставок себе не виправдав. Так, за п’ять місяців 2015 року держбюджет отримав на 3 млрд. грн. менше рентних зборів, ніж планувалося, через те що багато компаній просто відмовляються платити високу ренту. Прийняття законопроекту може зняти цю проблему.

Але ейфорію з цього приводу відчувають далеко не всі. Так, опоненти Тимошенко вважають, що її ініціатива є прямим лобіюванням інтересів клану газівників. У цьому контексті згадується опозиційний депутат Олександр Онищенко, який курирує цілий ряд профільних компаній. Правда, експерти вважають, що окремий акцент на цьому бізнесмені є частиною операції з підготовлюваної зміни близького йому глави Мінприроди Ігоря Шевченка. Формально Ігор Анатолійович призначений на міністерську посаду за квотою БЮТ, тому компанія з його відсторонення завдає удару і по Онищенку, і по Тимошенко.

Таким чином опоненти глави БЮТ отримують подвійну вигоду. Щоправда, докір Юлії Володимирівни в тому, що її законодавча ініціатива працює в першу чергу на Онищенка, низькопробний. Хоча б тому, що цей бізнесмен далеко не найбільший гравець на ринку. Значно могутніші за нього — Ігор Коломойський, Микола Злочевський, Віктор Пінчук, Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ. Майже з усіма ними у Тимошенко давні рахунки. І виходить, що просуваючи проект, вони наполягають на полегшенні життя своїх непримиренних опонентів, що нереально.

ДЖУНГЛІ

Така нестиковка змушує шукати інші причини ініціатив. Циніки вважають, що це може бути банальним початком підготовки до осінніх місцевих виборів. Втім, справжня мотивація Юлії Володимирівни не першорядна.

Перш за все, запропоноване зниження податкового навантаження є нічим іншим, як позачерговою зміною правил гри. А саме це і відлякує газовидобувників від серйозних вкладень у галузь. Адже постійна зміна розпорядку унеможливлює прорахунок окупності інвестицій. Це завдає ринку більше шкоди, ніж будь­яка непристойно висока ставка, яку, до речі, учасники промислу обходять елементарно просто.

Для цього будь­якому добувачеві досить збувати свій ресурс близьким компаніям за мінімальною ціною (на яку й нараховується податок), а після цього продавати газ вже за ринковим тарифом. Швидше за все, ця практика буде продовжена газівниками навіть при зниженні акцизу.

Але вважати, що законопроект №2835 несе лише негатив несправедливо. Напевно так вважає Ігор Коломойський, для якого ця ініціатива принесе не тільки багатомільйонну економію коштів на сплату податків, а й фактичне збереження газового бізнесу. Адже мимоволі запущена Тимошенко відставка Шевченка скасовує озвучені днями плани Мінекології з анулювання спецдозволів для ПАТ «Укрнафта» за 5 млрд. грн. податкового боргу. Ну або як мінімум відкладає його на невизначений термін.

Фото: PHL

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus