УКРАЇНА

11:17

24.04

Загальні втрати юридичних осіб у збанкрутілих із початку 2014 року банках перевищують 40 мільярдів гривень

Загальні втрати юридичних осіб у збанкрутілих із початку 2014 року банках перевищують 40 мільярдів гривень

Приходьте завтра

0

Якщо у малого бізнесу з’явилася надія отримати вклади з банків-банкрутів, то великі підприємства про свої кошти можуть забути

Підприємці можуть отримати права на повернення депозитів із збанкрутілих банків. Зараз така гарантія на суму до 200 тис. грн. є тільки у фізичних осіб. Однак Кабмін подав до парламенту законопроект, у якому хоче поширити це правило ще й на фізосіб-підприємців. Планується, що СПД зможуть отримувати назад свої гроші з тих банків, які збанкрутують вже після 1 січня 2017 року. Однак гроші, що підпадатимуть під гарантії, можна розміщувати в банках вже зараз.

ВРЯТУВАТИ ХОЧ ЩОСЬ

Загальні втрати юридичних осіб у збанкрутілих із початку 2014 року банках перевищують 40 мільярдів гривень.

При цьому у них немає практично жодної надії на повернення цих коштів.

Зараз, навіть після розпродажу активів і майна ліквідованих фінустанов, грошей вистачає тільки на повернення депозитів фізосіб, а також розрахунок по боргах цих банків із НБУ. А проте вже зараз планується підняти СПД з сьомої черги кредиторів неплатоспроможних банків в четверту. Це дасть їм можливість хоча б збільшити шанси на отримання своїх коштів.

Якщо це відбудеться, то бізнесмени зможуть розраховувати на компенсацію грошей виключно зі своїх вкладів і рахунків. Компенсація не поширюється на неіменні депозитні сертифікати, вклади у банківських металах і кошти, передані банку в довірче управління. Також Фонд гарантування вкладів фізосіб не повертає депозити акціонерів або пов’язаних із банком осіб, депозити, розміщені на індивідуальних умовах, ті вклади, які були заставами по кредитах.

ПАПЕРОВА БРОНЯ

Зараз права вкладників-підприємств захищені тільки на папері. Грошей для повернення їхніх депозитів все одно не вистачає. «Формально зобов’язання перед кредиторами не зникають після введення в банк тимчасової адміністрації. Вони підлягають поверненню під час процедури ліквідації в порядку, встановленому законодавством. Причому зобов’язання перед компаніями задовольняються далеко не в першу чергу. Це непроста і досить довга процедура, тому багато кредиторів вважають свої гроші втраченими», — пояснює радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький.

Тому всі надії вкладників-бізнесменів на повернення своїх грошей пов’язані тільки з тим, що збанкрутілий банк може бути проданий новому інвестору, який розраховуватиметься з ними. «У разі введення тимчасової адміністрації, відсутності інвестора та прийняття рішення не рятувати банк, а вивести його з ринку — застосовується стандартна процедура банкрутства. У такому випадку вона нічим не відрізняється від стандартних практик банкрутств і відповідних взаємовідносин між юридичними особами, — розповідає виконавчий директор напрямку корпоративного бізнесу та малого і середнього бізнесу Кредобанку Олександр Чумак. — При успішному залученні інвестора для покупки банку або ж рішення рекапіталізувати банк за рахунок держави, клієнти-юрособи нічого не втрачають, оскільки вони продовжують обслуговуватися або в державному банку, або ж в комерційному банку з новим власником, який вже може домовлятися з клієнтами про різні схеми співпраці. Це можуть бути як заліки, графіки виплат та інше».

Нова ініціатива уряду повинна підвищити рівень довіри бізнесу до банківської системи. Цим варто займатися, оскільки поки банкіри продовжують відчувати відтік грошей з системи. Однак учасники ринку констатують, що гарантія тільки для фізосіб-підприємців не зможе захистити інтереси всіх підприємств. «Залишається цілий пласт вкладників-бізнесменів, які ніяк не захищені», — говорить заступник голови правління Укрінбанку Жанна Макеєнко.

КОЛИ НЕМАЄ ІНТЕРЕСУ

Однак поки випадків порятунку банків-банкрутів новими власниками вкрай мало. З півсотні неплатоспроможних фінустанов тільки лише на основі Терра Банку створили перехідний Кристалбанк, який був проданий новому акціонеру. Також активи і пасиви Промекономбанку були передані Фідобанку. А ось спроба порятунку банку «Золоті ворота» виявилася менш вдалою. Його активи та пасиви були передані в банк «Стандарт», який через два місяці після цього сам збанкрутував. Також не вдалося прилаштувати «Всеукраїнський банк розвитку», оскільки через арешт його активів інвестор відмовився від покупки. Зараз ведуться переговори про продаж Омега Банку та Астра Банку, однак вони ще не завершені й остаточне рішення поки не прийнято.

Причиною такого низького інтересу інвесторів до цих активів є занадто високі ризики їх придбання. «Ми ведемо досить консервативну політику розвитку. Тому не плануємо нарощувати обороти за рахунок купівлі кредитних і депозитних портфелів проблемних банків», — пояснює глава правління ПУМБ Сергій Черненко.

Фото: Shutterstock

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus