УКРАЇНА

16:51

22.05

Краще купити один виріб побільше, ніж жменю монет із меншою вагою, оскільки вартість виготовлення дрібних монет більша, і вони обійдуться дорожче

Краще купити один виріб побільше, ніж жменю монет із меншою вагою, оскільки вартість виготовлення дрібних монет більша, і вони обійдуться дорожче

Час купувати гроші

0

Нинішня катастрофа на золотому ринку — оптимальний момент для нових вкладень у монети  

Папір переміг золото

Квітневе падіння золотих котирувань стало рекордним за останні три роки. Ціни на жовтий метал, які практично безперервно росли протягом 12 років, у середині квітня повалилися, опустившись нижче $1400 за тройську унцію (ще на початку 2013 року метал оцінювався в $1700 за унцію). Срібло до середини весни також подешевшало до трирічного мінімуму $23,5 за унцію. Глобальні спекулянти знайшли собі більш прибуткову ціль — американський ринок акцій. Саме сюди вони перекидають капітали, відбираючи минулий блиск у дорогоцінних металів.

Українські інвестори, що вкладали в минулому році кошти в золоті злитки й інвестмонети, вже почали підрахунок збитків. Протягом останнього місяця середня ціна покупки жовтого металу в українських банках впала з 425 грн. за 1 г 100-грамового злитку до 381 грн. Адекватними темпами дешевшав і дорогоцінний «дріб’язок». «Тільки з 5-го квітня 2012 по 5-те квітня 2013 року ціна продажу в територіальних управліннях НБУ популярної золотої одноунцевої інвестмонети НБУ «Архістратиг Михаїл» впала на 5% — з 13,686 до 12,969 грн. за одиницю. А лише за 2 робочі дні (з 12 по 16 квітня) її роздрібна вартість зменшилася ще на 9% — до 11,884 грн.», — констатує заступник голови правління, скарбник Банку Національний кредит Дмитро Власов.

Зате нинішня катастрофа на золотому ринку — оптимальний момент для нових вкладень у монети. Хоча в короткостроковому періоді ціни на дорогоцінні метали може лихоманити, в довгостроковій перспективі терплячі інвестори будуть у виграші. Це підтверджує статистика останніх років: протягом останнього десятиліття вартість унції золота за курсом НБУ зросла більш ніж у сім разів. Надану можливість вже оцінили, наприклад, американці, які почали змітати з прилавків золоті монети. Всього за два квітневі дні роздрібні інвестори скупили небувалі 77 тис. унцій монет (для порівняння: за весь березень було продано 62 тис. унцій). «Такого напливу клієнтів не було з часів краху Lehman Brothers», — говорить віце-президент дилера з продажу монет у Новому Орлеані Девід Беам.

 

Свої дешевше

Українці також почали активніше вкладатися в інвестиційні гроші. За даними НБУ, тільки за перший квартал 2013 року населення купило інвестмонети «Архістратиг Михаїл» на суму 15,82 млн. грн. З них 2,26 тис. золотих монет (на 14 млн. грн.) і 5,83 тис. срібних (на 1,82 млн. грн.). Для порівняння: за весь 2012 рік було продано 17,74 тис. золотих і срібних монет на суму понад 52 млн. грн. Українські інвестмонети, що НБУ почав карбувати з грудня 2011 року, швидко завоювали популярність. «Особливо ажіотажний попит спостерігався протягом першого півріччя 2012 року, коли монети тільки надійшли на реалізацію в комерційні банки. Вони розкуповувалися протягом тижня-двох, тому доводилося замовляти нові партії. Попитом користувалися також золоті та срібні монети. Попит на них зберігається і зараз», — розповідає начальник управління по роботі з дорогоцінними металами банку «Хрещатик» Ірина Павленко. Зате інтерес до імпортного «дріб’язку» впав майже вполовину. Причина — набрання чинності норми Податкового Кодексу, згідно з якою операції купівлі-продажу обкладаються ПДВ. Іноземні золоті та срібні монети, що автоматично подорожчали на 20%, виявилися багатьом не по кишені. У результаті їх частка на ринку впала приблизно вдвічі, поступившись позиції «дріб’язку» НБУ, що звільнений від ПДВ.

Фінансисти стверджують, що незабаром нацбанкові монети почнуть витісняти і дорогоцінні злитки. «Ціни на монети мають більший потенціал для зростання, ніж ціни на дорогоцінний метал в злитках. Адже ціна залежить не тільки від вартості дорогоцінного металу, але і від тиражу випуску монет, їх нумізматичної цінності», — зазначає директор департаменту пасивних операцій бізнесу «Персональні фінанси» ПАТ «Діамантбанк» Лариса Корінь. Щоправда, покупка монет і обходиться дорожче. Їх ціна складається з поточної вартості банківського металу і приблизно 30% «надбавки», до якої входять вартість її виготовлення, комісії НБУ та банку-продавця. До того ж, власники монет несуть істотні збитки при їх продажі. «НБУ не встановлював маржу на продаж монет клієнтам. Зараз банки ставлять ціну продажу з урахуванням собівартості покупки цих монет у НБУ плюс будь-яка націнка (залежить від банку). На купівлю у населення інвестиційних монет НБУ встановив маржу: відхилення від курсу НБУ (у бік зниження) на день проведення операцій не може бути більше 3%», — пояснює Ірина Павленко.

Обміняти дрібняки на гроші можна або в обласних дирекціях НБУ (відмовляти фізособам у покупці вони не мають права), або в одному з 34 комерційних банків. У цілому ж політика вкладень у інвестмонети схожа з вкладеннями в дорогоцінні метали. «Більш вигідними є інвестиції в золоті або срібні монети вагою від однієї унції (31,1 гр.) і більше з пробою 999,9. Краще купити один виріб побільше, ніж жменю монет з меншою вагою, оскільки вартість виготовлення дрібних монет більша, і вони обійдуться дорожче», — стверджує Дмитро Власов.

Надалі фінансисти пророкують металу блискуче майбутнє. «Золото є активом-притулком, до якого інвестори завжди повертаються при перших ознаках економічної нестабільності або посиленні ризику інфляції. Курс золота залишиться сприятливим і в середньостроковій перспективі, навіть незважаючи на те, що його котирування піддалися сильному тиску», — впевнена головний трейдер Першого міжнародного фінансового агентства Олена Дудник. Хоча золотий сценарій може виявитися і не таким благополучним. За прогнозами експертів міжнародного рейтингового агентства Fitch, вартість жовтого металу знижуватиметься ще найближчі два–три роки.

 

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus