УКРАЇНА

11:03

24.04

Із п´яти найбільших світових виробників пива в Україні присутні лише три

Із п´яти найбільших світових виробників пива в Україні присутні лише три

Секрет фірми: кому ми платимо за пиво

0

«Коментарі» розбиралися в сімейних таємницях українських пивоварів

Будь-який українець, котрий любить пиво, напевно хоч би раз у житті замислювався про пивоварню, де був зварений напій, і про її власників. Тим паче що сьогодні за всім багатством вибору пива в країні насправді стоять лічені компанії. Проте з п´яти найбільших світових виробників пінного напою (Anheuser-Busch InBev, SABMiller, Heineken, Carlsberg і China Resources Enterprise) в Україні так чи інакше присутні лише три. А підкорювати країну міжнародні пивні корпорації почали з самого початку 1990-х.

Одним із піонерів у цьому плані став чернігівський пивкомбінат «Десна». На початку 90-х на підприємство почала потихеньку заходити бельгійська компанія Interbrew. Завдяки додемісіям бельгійці поступово збільшували свою частку в акціонерному капіталі «Десни», доки в 1996-му не сконцентрували в своїх руках контрольний пакет. Одночасно в 1998 році та сама Interbrew набуває контрольний пакет пивобезалкогольного комбінату «Крим», у 1999-му викупляє у кіпрського інвестфонду акції миколаївського пивзаводу «Янтар», а в 2000-му бельгійці купують і харківський завод «Рогань». Щоправда, після купівлі останнього Антимонопольний комітет України вирішив, що частка іноземних пивоварів на вітчизняному ринку дуже велика і довів ситуацію до продажу бельгійцями кримського комбінату на користь Ріната Ахметова. Вже в 2000-х Interbrew, після низки злиттів з іншими компаніями, увійшла до складу найбільшого світового виробника пива Anheuser-Busch InBev, а провідні бренди його трьох українських заводів – «Чернігівське», «Рогань», Staropramen – можна бачити по всій країні.

Інакше на вітчизняний ринок зайшов інший найбільший світовий виробник – Carlsberg. Ще в 1996-му скандинавський пивоварний концерн Baltic Beverages Holding придбав запорізький пивобезалкогольний комбінат «Славутич». У 1999-му скандинави також купили контрольний пакет акцій «Львівської пивоварні». Пізніше, в 2004-му, відбулось введення в експлуатацію нового київського пивзаводу «Славутич», на будівництво якого було потрібно два роки. На той момент в акціонерний капітал Baltic Beverages Holding уже зайшов Carlsberg, розділяючи контроль над концерном з британською Scottish&Newcastle. А через чотири роки данці повністю потіснили англійців і, тим самим, стали повноправними власниками трьох пивоварних заводів в Україні.

Третій найбільший виробник пінного напою в світі – SABMiller, – навпаки, фактично пішов з України цього року, віддавши донецький пивзавод «Сармат» турецькій Anadolu Efes. Між іншим, п´ятому за потужностями виробникові пива в Європі. А почалося все в 2008 році, коли розвалилася «пивна імперія» Ріната Ахметова. Окрім донецького підприємства туди входили комбінати в Сімферополі, Луганську, Полтаві, Дніпропетровську і Києві. Кримський комбінат, що дістався Ахметову, як уже згадувалося, від бельгійської Interbrew, був придбаний у 2008-му бізнесменом із Феодосії Валерієм Зубком. Луганський завод відійшов місцевому дистриб´юторові пива «Кег-Сервіс». Підприємство «Полтавпиво» купила російська компанія «Сармат-Південь», яка перепродувала його в 2011-му Ставропольському пивоварному заводу. Пивзавод «Дніпро» дістався французькому виробникові солоду Soufflet Group. Ця група вже мала в активах Славутський солодовий завод у Хмельницькій області, й дніпропетровське підприємство впало в око французам саме через свій профіль – із середини 2000-х завод не випускав пива, сконцентрувавшись на солоді. Що ж до київського пивзаводу №1 поблизу Московської площі, то він уже дихав на ладан ще з 2003-го. І сьогодні забудовник «Еста Холдинг», підконтрольний Рінату Ахметову, готується на території заводу зводити новий діловий район. Не склалося з українським пивом і у SABMiller. У березні цього року була закрита угода з передачі всіх активів групи в Східній Європі Anadolu Efes взамін 24% в акціонерному капіталі турецької компанії.

До речі, в найближчій перспективі Україна має всі шанси на те, що четвертий світовий гравець на ринку пива – група Heineken – також зайде на наш ринок. Минулої зими стало відомо про прийдешнє об´єднання двох перспективних пивоварних компаній – «Першої приватної броварні» й Радомишльського пивкомбінату. Останній з 2011-го належить російській «Oasis СНД» Євгена Кашпера і Олександра Лівшиця. Припущення ж щодо заходу в Україну Heineken засновані на думках експертів, які не втомлюються нагадувати про бізнес-стратегію російських бізнесменів: «купи-розкрути-продай». Саме вони заснували в 1998-му знамениту «Пивоварню Івана Таранова», а в 2005-му продали її групі Heineken.

Компанії

Власники

Пивзаводи

Бренди, присутні в Україні

Міжнародна корпорація Anheuser-Busch InBev

Акції у вільному обігу

Чернігівський, Харківський і Миколаївський заводи

Stella Artois, Beck’s, Staropramen, Bud, Leffe, Hoegaarden, Lowenbrau, Чернігівське, Рогань, Янтар

Данська Carlsberg

Carlsberg Foundation, частка акцій у вільному обігу

Київський, Запорізький і Львівський заводи

 

Славутич, Львівське 1715, Tuborg, Holsten Pilsener, Carlsberg, Corona, Балтика, Арсенал, Хмільне, Zatecky Gus

«Оболонь»

Низка дочірніх структур і народного депутата Олександра Слободяна (НУ-НС)

Київський, Фастівський (Київська область), Красилівський (Хмельницька область) і Охтирський (Сумська область) заводи

Оболонь, Zibert, hike, Zlata Praha, Слава країни, Carling, BeerMix, Десант, Охтирське, Ячмінний Колос, Жигулівське

Турецька Anadolu Efes

Турецькі сімейства Озільханів і Язиджі; Міжнародна корпорація SABMiller

Донецький завод

Сармат, Жигулівське, Золота бочка, Добрий Шубін, Velkopopovicky Kozel, Amsterdam Mariner, Miller, Redd’s

«Перша приватна броварня»

Львівський бізнесмен Андрій Мацола (через 2-3 роки анонсовано об´єднання з «Радомишлем»)

Львівський завод

Stare misto, Lager, Beer Mix, Національне, Медове, Галицька корона, Б-А, Бочкове, Авторське пиво, Живе пиво

«Радомишль»

Російська «Oasis СНД» Євгена Кашпера і Олександра Лівшиця (через 2-3 роки анонсовано об´єднання з «Першою приватною броварнею»)

Радомишлянський завод (Житомирська область)

Радомишль, Пшеничне Еталон, Golden Lager Beer, Classic Pilsen Beer, Old Brown Beer, Oettinger Pils, Turn

«Микулинецький бровар»

н/д

Микулинецький завод (Тернопільська область)

Микулин, Микулин-900, Троян, Дністер, Тернове поле, Медове, Елітне, Вища проба, Kaltenberg Spezial, Koruna Ceska

Пивобезалкогольний комбінат «Крим»

Феодосійський підприємець  Валерій Зубок

Сімферопольський завод

Zlaty Gryphon, Ювілейне, Vaclav, Капітанове, Dvanadtsyatka, Десятка, Жигулівське, Світле, Міцне

Луганський пивоварний завод

Луганська компанія «Кег-Сервіс»

Луганський завод

Кам’яний брід, Лєжакъ, Баварське, Класичне

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus