УКРАЇНА

11:43

24.04

Телевізійники зараз бояться закуповувати контент, який потім не зможуть використовувати

Телевізійники зараз бояться закуповувати контент, який потім не зможуть використовувати

Ефір зачистять до останнього «москаля»

0

Заборонивши майже півроку тому російські телесеріали, чиновники задумалися над критеріями заборони

Керівництво Мінкультури ніяк не завершить нормативно-правову тяганину, пов’язану із забороною демонстрації на телебаченні деяких російських серіалів і фільмів. Міністр В’ячеслав Кириленко анонсував прийняття Кабміном декількох рішень, спрямованих на реалізацію положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів про захист інформаційного телерадіопростору України». Це притому, що документ набув чинності ще 4 червня. «Російські серіали зараз заборонено. Наступне питання — за якими критеріями треба визначати ці заборони», — заявив Кириленко на брифінгу.

Важко зрозуміти, чому в чиновників віз знову опинився попереду коня. Адже закон не приймався поспіхом. Йому передували бурхливі обговорення в парламенті, що тривали більше трьох місяців. Більше того, закон набув чинності лише через два місяці після того, як його підписав Президент. Цього часу було більш ніж достатньо для того, щоб підготувати нормативну базу, що уточнювала б формулювання-критерії, які дозволяють уникнути вільного трактування положень нормативного акта. До того ж, для врегулювання питань, які виникають, було створено профільну робочу групу з числа представників Національної ради з питань телерадіомовлення, Держкіно, телеканалів і кінодистриб’юторів.

Незважаючи на це, до 4 червня 2015 року було опубліковано лише перелік з 162 фільмів і серіалів (на додаток до 206, які Держкіно заборонило у серпні 2014-го), знятих після 1 січня 2014 року. Велика частина з них потрапила під заборону трансляції по ТБ автоматично, незалежно від того, чи є вони «мілітарними», чи популяризують силові органи північно-східного сусіда. Це прямо прописано в тексті закону. Але залишився двозначним момент, пов’язаний із країною-виробником серіалу. Якщо фільм знятий РФ спільно з іншою країною, це саме по собі не є приводом для заборони на трансляцію в Україні — в законі немає прямих вказівок на цей рахунок. Але позиції «не пускати» дотримується Пилип Іллєнко, голова Держкіно, при якому працює згадана група. Тому був, наприклад, «забанений» найбільш рейтинговий серіал «Інтера» — «Будинок із ліліями», створений в україно-російському копродакшені в минулому році. До того ж, немає чітких орієнтирів для винесення рішень. Як можна, наприклад, визначити, чи пропагує серіал російські силові структури або радянських агентів держбезпеки, якщо один із головних його героїв працює в органах, але ця лінія не є центральною у сюжеті? А якщо герой — добрий «мент», що знімає кішку з дерева, але він є другорядним персонажем?

Цією неоднозначністю зараз користуються телеканали. Наприклад, «Україна» замість серіалу «Слід», що потрапив у заборонений список, поставила в ефір серіал «Адвокат» 2004 року випуску. Сюжет телеепопеї торкається діяльності російських судової та правоохоронної систем, про неприпустимість популяризації яких йдеться в законі. Однак про адвокатуру (а це магістральна сюжетна лінія) в законі не згадується.

Не поспішає Мінкультури і з давно обіцяною публікацією «Переліку осіб, що створюють загрозу національній безпеці». Закон передбачає, що розповсюдження фільмів за участю акторів, які потрапили в цей список, буде заборонено. Тому телевізійники зараз бояться закуповувати контент, який потім не зможуть використовувати, якщо в ньому раптом виявляться актори і актриси нон-грата. Але випускають свій — в тому числі такий, який несподівано виявляється компліментарним відносно до росіян. Приклад — хіт каналу «1+1» під назвою «Останній москаль». Судячи з високих рейтингів серіалу, на стереотипних «недалеких хохлів» і «бравих москалів» є попит. А значить, канали штампуватимуть подібний продукт.

Фото: Shutterstock

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus