УКРАЇНА

13:44

23.05

«У багатьох акторів немає життя, є тільки театр. А у мене є життя»

«У багатьох акторів немає життя, є тільки театр. А у мене є життя»

Ада Роговцева: І епатаж, і гола натура, і лайка доречні, якщо служать високій меті

0

Легендарна актриса розповіла «Коментарям» про свою книгу, новий спектакль і різницю між життям і театром

Все своє життя Ада Миколаївна грала тільки провідні ролі. Досі вона лишається однією з найбільш затребуваних українських актрис на просторах СНД. Хоча її життя навряд чи можна назвати суцільним святом.

Минулого року актриса поховала сина, Костянтина Степанкова. Ще раніше пішов із життя чоловік, Костянтин Петрович Степанков, з яким Роговцева прожила в шлюбі 46 років.

Останнім часом Ада Миколаївна відмовлялася давати інтерв´ю. Але для «Коментарів» зробила виняток.

Адо Миколаївно, вас сприймають, швидше, як легенду, ніж як живу людину. Не ображаєтеся?

Достоєвський сказав: «Людина є таємниця. Якщо витратиш життя, щоб розгадати її, то ти не дарма прожив». Кожна людина - таємниця. Тому приходити до неї потрібно, як в таємницю. Тільки дурні можуть так сприймати живу людину. Наприклад, Бодик (Богдан Ступка. - «Коментарі») - хіба це не легенда? Ще яка легенда, а він взяв і пішов... Ступка не терпів пустопорожніх розмов. У цьому ми з ним схожі.

Ви нещодавно закінчили роботу над новою книгою. Про що вона?

Книжка називається «Свідоцтво про життя», вона двомовна. Нещодавно Жванецький жартував, що є свідоцтво про народження, про смерть, а свідоцтва про життя немає. Ось ми і використали його цитату.

Це книга про всіх - про робочі будні театру Лесі Українки, акторів, мого сина, діда, братів... Про все на світі, без жанрів і зупинок, табу, термінологій, - так, як я відчуваю і переживаю.

Нелегко, напевно, писати про близьких, яких вже немає на цьому світі...

Звичайно, до 75 років ти вже багатьох поховав. Писати про тих, хто пішов - дуже складно. Коли помирає людина, її доля відразу стає на долоньки кожного, хто про нього згадує. Ось він, Бодя, у мене на долоні. Вчора витягла стару дублянку сина, а на ній залишився ще аромат його парфуму. Про такі речі складно говорити.

Днями Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір´я» відзначила своє 25-річчя. Свого часу ви теж грали в спектаклях, поставлених на сцені цього театру. Як туди прийшли?

Почалося все зі спектаклю «Насмішкувате моє щастя», який, за ініціативи художнього керівника театру «Сузір´я» Альоші Кужельного, поставили на сцені Російської драми. За багато років виконавці змінювалися, але п´єса продовжує жити, хоча вже зовсім в іншій редакції.

Ви ж із «Сузір´ям» сусіди. На вогник часто заходите?

Скажу більше, ми - одна сім´я. Коли моїй доньці, Катерині Степанковій, запропонували поставити в цьому театрі виставу «Будьте, як удома», я прийшла туди, як на свято, адже знала, що буде цікава робота.

Дія вистави відбувалося в квартирі. Складалося враження, що глядач прийшов у свій дім і дивиться події з різних сторін. Актори використовували всі приміщення, включаючи туалет і ванну. Глядачі аплодували нам стоячи. З цим самим спектаклем наш колектив вийшов на велику сцену театру Івана Франка, з гастролями ми об´їздили 25 міст України.

А над чим працюєте зараз?

Готуємося до нового спектаклю. Не буду розкривати всі таємниці, скажу тільки, що п´єса прекрасна і її постановкою займається моя дочка Катя.

Натякніть хоча б, про що вона? Заінтригували ж...

П´єса дуже смішна, про стосунки між жінкою і чоловіком. Що таке перше кохання? Для когось перші почуття проходять, для інших - на все життя. Добре це чи погано? Зрозуміло лише одне: кохання змінює долю.

Якщо все буде добре, то восени представимо п´єсу публіці.

Вам пощастило працювати з багатьма відомими режисерами. А з сучасних українських режисерів хто вам найбільше імпонує?

Мені подобаються Володимир Кучинський, Олег Ліпцин, Віталій Малахов. В Україні багато талановитих режисерів, які створюють прекрасні вистави.

А за якими критеріями ви оцінюєте, хороший спектакль чи ні?

Я над дурницями не замислююся. Є хороший спектакль, є поганий. Ось тобі й усі критерії. Головне - говорити з людьми душею. А душа вміщує в себе всі ці модні слова - критерії, тенденції, віяння.

Ви не лише актриса, але і педагог. Чого, в першу чергу, вчите своїх студентів?

Коли приходять діти без культурного багажу, то перед педагогами стоїть велике, не завжди посильне завдання: за чотири роки дати їм правильні професійні орієнтири. І головне о-бла-го-ро-ди-ти! Тому що благородством майже ніде зараз і не пахне! Театр без благородства існувати не повинен. Його потрібно закривати.

Це стосується і сучасних епатажних театральних студій?

Епатаж буває дуже благородний, якщо, звичайно, він доречний. Все може бути: і епатаж, і екстравагантність, і гола натура, і лайка, якщо вони служать високій меті.

Ви продовжуєте постійно зніматися в кіно, залишаючись однією з найбільш затребуваних українських актрис...

Я обожнюю кіно! Одна з причин, чому я так люблю зніматися в кіно, це можливість бувати в різних місцях, знайомитися з новими людьми. Чехов говорив: «Закоханість вказує людині, яким ти повинен бути». Якщо ти не закоханий у життя, то ти не знаєш, хто ти. Це прекрасний егоїзм - коли я люблю, і мені подобається моя робота. Мені так легше.

Я все життя грала тільки великі ролі. Просто завжди відділяла роботу від реального життя. Ти ніколи не використовуєш чуже серце, тріпотіння душі, не навчишся милосердю. Все це можна взяти з життя. Професія тільки забирає. Я живу або не живу, от і все. У багатьох акторів немає життя, є тільки театр. Коли вони втрачають театр, вони втрачають життя. А у мене є життя.

Де тільки ви берете стільки життєвої енергії?

Щоб відповісти на це питання, я прочитаю вам одного свого вірша:

Огорнуло горе, чи гора впала,

сину, моя доле, що ж це нас спіткало?

Де не додивилась? В Господа просилась

дати тобі силу, дати тобі долю –

з ніжністю, любов’ю.

Але ти від болю захлинувся кров’ю.

Крок ступить не сила, серце в прірву впало,

обгоріли крила, і мене не стало.

Скажіть, як можна говорити з людиною, якої не стало? Але все ж життя триває. Є мої онуки, Катерина, театр. Вони - моє невичерпне джерело сили.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus