УКРАЇНА

21:45

25.05

У питанні захисту мови судді зайняли сторону побутової техніки

У питанні захисту мови судді зайняли сторону побутової техніки

Львівські судді поставили побутову техніку вище за мовні закони

0

  Служителі Феміди впевнені: «напис на панелі управління» - це «дизайн», а три кілометри із «пралкою» на руках - недалеко

Про це свідчить текст рішення Франківського суду м. Львова у справі Святослава Літинського проти Samsung Electronics в Україні, наявний у розпорядженні «Коментарів».

Літинський оформляв позовну заяву, посилаючись на ст.15 Закону «Про захист прав споживачів», а також на ст.26 Закону «Про основи державної мовної політики», відповідно до яких на товарах  має бути   маркування як державною, так і  регіональною мовами. Останнім, зокрема, вказується, що маркування товарів, інструкції про їх застосування і так далі виконуються державною мовою і регіональною мовою або мовою меншин. «За рішенням виробників товарів разом з текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися її переклад іншими мовами».

Проте суд вирішив, що наявність написів російською мовою - до слова, що не є регіональною або міноритарною у Львові - на панелі управління побутової техніки не є порушенням прав споживача зокрема й українського законодавства в цілому. «Покликання (виходячи з контексту – швидше «апелювання», «претензії». -«Коментарі») Літинського С. В» на порушення його права, закріпленого в п.16 Правил роздрібної торгівлі (стосовно обов´язкової наявності інформації про товар державною мовою) ... є безпідставними, оскільки зазначена стаття вимагає надання перерахованої інформації споживачу згідно із законодавством про мови, і не регламентує вимог до напису на панелі управління», - зазначається в рішенні суду.

На думку служителів Феміди, позивачу надана вся необхідна інформація про експлуатацію пральної машини, зазначена у посібнику користувача та гарантійному талоні українською мовою. А значить, «небажання Літинського користуватися пральною машиною в запропонованому дизайні не передбачає відшкодування моральної та матеріальної шкоди».

При чому щоб обгрунтувати своє рішення, суд посилається на Технічний регламент енергетичного маркування побутових пральних машин. І робить висновок, що в даному випадку   йдеться про параметри, які не стосуються позначень на панелі управління. «Тобто позивач неправильно підміняє поняття «напис на панелі управління» поняттям «маркування», - підсумовує суддя, забуваючи поставити у назві ним же згадані поняття.

Варто також зазначити те, як велося судове засідання. Аналіз відповідного аудіозапису, наданого «Коментарям» Святославом Літинським, свідчить, що суддя Віра Дячишин веде дискусію у вельми зневажливій, навіть цинічній манері, сперечається з позивачем (і ніколи - з представником відповідача) і відводить бесіду від суті розгляду. Зокрема, представниця закону висловлює впевненість, що на сайті інтернет-магазинів можна розглянути кожну деталь виробу з написами на панелі управління включно. Замість розгляду справи по суті, Дячишин випитує у позивача, чому він звернувся з виявленою проблемою до компанії Samsung, а не до продавця, чому не звернувся з проханням перекласти незрозумілі слова до вантажників, які доставили товар. А потім вимагає доказів - і тут же відмовляється їх приймати - що позивач повертав товар на машині, а не пішки: «Як ви можете довести, що ви на машині перевозили? Може, ви на візку перевозили ... Може, ви з дружиною, з тещею перенесли помаленьку. Три кілометри - не так далеко».

Нагадаємо, львів´янин Святослав Літинський подав до суду на представництво Samsung Electronics в Україні через відсутність на купленій ним пральній машині написів державною мовою. Суд вирішив відмовити в задоволенні претензій Літинського, оскільки представництво Samsung Electronics в Україні ... не має ніякого відношення до компанії Samsung.

Також нагадаємо, «Samsung Electronics Україна» озвучив офіційну позицію щодо «мовної справи», в якій стверджує, що суд в «повному обсязі, всебічно і об´єктивно вивчив обставини справи, прийняв обгрунтоване і законне рішення за недоведеністю позовних вимог».

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus