УКРАЇНА

10:49

24.04

Коли всі автори рівні в правах, важко уникнути конфлікту амбіцій

Коли всі автори рівні в правах, важко уникнути конфлікту амбіцій

Вікіпедія як поле інформаційної битви

0

Вільна енциклопедія все частіше використовується як майданчик для інформаційних маніпуляцій та розпалювання міжнаціональної ворожнечі

Важливість Вікіпедії як інформаційного ресурсу важко переоцінити. Однак базовий принцип відкритості вільної енциклопедії, згідно з яким створювати і правити статті може кожен, породжує одне з найбільш суперечливих явищ e сучасній Вікіпедії - «війну правок». Суть явища - в конфлікті формально рівноправних авторів, кожен з яких докладає зусиль до того, щоб саме його версія статті стала фінальною. При цьому в хід іде не тільки скасування правок опонента, а й спроби його «усунення» - всілякі скарги, спроби дискредитації у вікі-співтоваристві та вимоги заблокувати «неугодний» акаунт.

Війни правок зазнають усі без винятку національні розділи Вікіпедії. Як вважає група дослідників з Оксфордського інтернет-інституту на чолі з фахівцем з інтерпретації інтернет-даних Тахой Яссера, війни правок, виходячи з визначення мети їх «зачинщиків», можна розділити на дві категорії. До першої належать не в міру енергійні починаючі автори статей Вікіпедії, які занадто ревниво ставляться до власних правок і болісно сприймають критику на свою адресу. Їхня мотивація в більшості випадків пояснюється юнацьким максималізмом - схожі амбіції спонукають їхніх менш творчих однолітків писати комп´ютерні віруси виключно заради самоствердження.

Але коли автори вікіпедчних статей групуються за особистими інтересами, політичними або релігійними поглядами - тут уже стає не до «енциклопедичності». Як і в «офлайнових» суперечках, авторам часто буває важко дотримуватися нейтральних поглядів при написанні статей на соціально-вибухонебезпечні теми. Дуже багато не утримуються перед спокусою використовувати Вікіпедію, як трибуну для прокламації своїх переконань і як інструмент у боротьбі зі своїми опонентами, особливо коли підтримку такої позиції висловлюють численні прихильники.

 

Хмара з назв найбільш конфліктних статей у найбільших розділах Вікіпедії

Як визначили дослідники з інтернет-інституту, список «гарячих» тем дуже відрізняється залежно від національного розділу. Так, в англомовній Вікі, де більшість становлять автори із США, в топ-10 найбільш конфліктних статей входять «Джордж Буш», «Ісус», «пророк Мухаммед», «християнство», «анархізм», стаття про Сполучені Штаті і чомусь «обрізання». Примітно, що теракти 11 вересня і теорії змови навколо них викликають більше суперечок у німецькій і французькій Вікіпедіях, ніж в англійській.

До слова, стаття про обрізання - не єдиний курйоз, що не піддається поясненню. Так, німців «Хорватія» і «гомеопатія» турбують більше, ніж «Гітлер». А чехи не на жарт стурбовані ЛГБТ-проблематикою - статті про гомосексуалізм і гомофобію там за напруженням пристрастей випереджають статтю «Ісус». І вже зовсім здивували румуни, котрі не на жарт схрестили списи навколо статті про диснеєвський телеканал.

Топ-10 найбільш конфліктних статей у деяких національних розділах Вікіпедії

Але курйози становлять меншість конфліктів у Вікіпедії. Основна причина виникнення війн правок - національна неприязнь. Наприклад, ще кілька років тому розділи Вікіпедії арабською та фарсі (державна мова Ірану) відмовлялися називати Ізраїль державою, підбираючи інші, переважно образливі визначення. Вікіпедія на івриті, у свою чергу, хоч і не опускається до відвертих грубощів, проте пропонує досить своєрідні судження в статтях про арабо-ізраїльські війни.

Не є винятком російська та українська розділи Вільної енциклопедії. Статті на українську тематику в першій з них на зорі її становлення (2005-2006) являли собою справжній заповідник українофобських «страшилок» і штампів. Ознайомитися з цими «шедеврами енциклопедичності» можна і сьогодні - адже у Вікіпедії зберігаються всі версії правок з моменту створення статті. Досить відкрити статтю на будь-яку з традиційно болючих тем російсько-українських відносин - будь то Голодомор, гетьман Мазепа чи УНР - у версії від 2006 року, і весь драматизм війни правок відкривається перед очима, як латиноамериканський серіал.

За словами Юрія Пероганича, виконавчого директора «Вікімедіа Україна», список статей в українській Вікіпедії, які сьогодні захищені від анонімних користувачів внаслідок воєн правок, налічує всього 245 позицій із більш як 450 тис. (сумарний обсяг статей українського розділу). У їх списку, як нескладно здогадатися, - переважно теми з української історії та статті, присвячені великим політичним фігурам. Серед недавніх конфліктів - запекла правка статті про догхантерів. А одна з найбільш затяжних «воєн», за даними учасників вікі-спільноти, велася навколо статті «Конотоп» - і в українській Вікіпедії не без своїх курйозів.

Російськомовна Вікіпедія в недавньому минулому перевалила за мільйон статей - прикметна статистика, якщо врахувати, що саме російську Вікіпедію українці читають частіше, ніж, власне, українську. І, на тлі цієї статистики, ситуація зі статтями на українську тематику викликає особливу цікавість. Ні, там уже не знайти жовчних пасквілів зразка 2006 року - «охайність» статей не викликає сумнівів. Лякає та холоднокровна методичність, з якою російськомовні автори вимазують із Вікіпедії все, що хоч якось нагадує про українську історію та самобутність.

У травні цього року з російськомовної Вікіпедії зникла стаття «Київська Русь». Її перейменували в «Давньоруська держава». Обговорюючи в «кнайпі» української Вікіпедії такий несподіваний поворот подій, члени вікі-спільноти наводять цитати з внутрішніх обговорень, що проливають світло на настрої, які панують у російській Вікі: «На гадку декого, взагалі Київська Русь вигадка українських націоналістів: «Калёным железом нужно выжигать пропаганду украинствующих. Везде давить эту заразу (украинство) нужно». Щоправда, цей настрій засуджений тими, хто закликає «видеть в Украине не вражеский лагерь, а часть своей Родины». (Дослівна цитата з «кнайпи»).

І все ж, Юрій Пероганич сповнений оптимізму щодо розвитку української Вікіпедії. «Головне - не варто боятися редагувати Вікіпедію через те, що хто завгодно може ваш внесок змінити або видалити. У Вікіпедії для кожної статті зберігається повна історія правок і завжди можна повернутися до будь-якої попередньої версії статті, а вандала заблокувати», - упевнений він.

Теги:

Версія для друку
Погода
Погода у Києві

вологість:

тиск:

вітер:

Партнери портала

Price.ua - сервіс порівняння цін в Україні
Архів Експорт Інформатор Про нас / Контакти

   Copyright © 2016 Коментарі: Всі права захищені.

Яндекс.Метрика Система Orphus